10 známek toxického vztahu

Přestože na vašem vztahu k sobě samému záleží nejvíce, vaše vztahy s ostatními musí být také zdravé, v zájmu vašeho duševního zdraví. Buďte si vědomi známek toxického vztahu, protože toxický vztah negativně ovlivní váš vztah se sebou samým, pokud včas neodejdete. Naše vztahy s ostatními ovlivňují naši sebeúctu, to, jak se cítíme sami o sobě, jaký máme vztah k ostatním a jak se pohybujeme ve svém životě. Podpora a povzbuzení od ostatních nás mohou pozvednout. Ne všechny vztahy jsou však tak výživné, jak by měly být.

Pozitivní a zdravý vztah je ten, který vám umožní žít svůj nejlepší život. Váš partner by měl ve vás vyvolat to nejlepší, ne stres ve vás.

Pokud jste se správnou osobou, budete cítit podporu a přijetí a budete rádi trávit čas s tím druhým. Dobrý vztah je obohacující. Výzkum ukazuje, že dobrý vztah nás může dokonce učinit zdravějšími, snížit pocity úzkosti a stresu a posílit imunitní systém.

Alternativně nás toxický vztah vyčerpává, emocionálně i fyzicky. Díky tomu se cítíme izolovaní, osamělí a nedocenění a nutí nás dělat kompromisy na našich hranicích. Některé studie dokonce naznačují, že negativní vztahy zpomalují hojení ran a mohou zvýšit naše šance na onemocnění.

Ale každý vztah je jiný. Obzvláště romantické vztahy často přicházejí se svou slušnou dávkou výzev. To, že se občas s partnerem hádáte, nemusí nutně znamenat, že jste ve špatném vztahu.

Klíčem k tomu, jak se chránit, je porozumět známkám toxického vztahu a pokusit se je zachytit včas, než budete příliš emocionálně investováni.

Známky toxického vztahu

Možná si myslíte, že příznaky toxického vztahu jsou snadno rozpoznatelné. Není to však snadné pro každého. Někteří lidé v toxických vztazích jsou zaslepeni tím, co si myslí, že je „láska“, a mají problém vidět nezdravý vztah takový, jaký je.

Pokud je váš vztah toxický, pravděpodobně se budete cítit úzkostně, emocionálně vyčerpaní, ohromeni a často nešťastní. I když se přesné známky toxického vztahu mohou lišit, výsledek je obvykle stejný: budete se cítit nešťastní a vaši přátelé a rodina si toho začnou všímat.

Níže je 10 běžných příznaků toxického vztahu:

1.     Váš partner neustále posouvá vaše hranice

Všechny vztahy vyžadují určitou míru kompromisu. Když sdílíte svůj život s jinou osobou, budete muset být ochotni se čas od času obětovat, což vám může způsobit nepříjemné pocity. To však neznamená, že byste neměli nadále udržovat své hranice.

Zdravé hranice nám dávají pocit bezpečí a pomáhají nám procházet životem co nejpohodlněji, sledovat osobní cíle a štěstí. Pokud váš partner neustále posouvá vaše hranice , bez ohledu na to, kolikrát je vysvětlujete, je to jasný indikátor, že váš partner nerespektuje vás ani vaše potřeby.

Ve zdravém vztahu bude váš partner respektovat vaše hranice a nebude je zkoušet ani je posouvat.

Pokud nejste schopni zachovat si své hranice, můžete mít pocit, že začínáte ztrácet sebevědomí, nebo se neustále dostáváte do situací, kdy se cítíte ohromeni a nepohodlně.

2.    Máte na sebe málo času

Není nic špatného na tom, že věnujete dostatek času péči o sebe a své potřeby. Lidé ve vztazích mají často různé priority a koníčky, takže je přirozené trávit nějaký čas odděleně. Pokud vám však být v blízkosti vašeho partnera připadá jako těžká dřina nebo vás vyčerpává a potřebujete od něj hodně přestávek, je to znamení, že něco není v pořádku.

Ve zdravém vztahu byste měli rádi trávit čas se svou drahou polovičkou. Měli byste se v nich cítit pohodlně a neměly by vám ubírat energii. Pokud si ceníte času o samotě nebo se vymlouváte, abyste trávili čas daleko od svého partnera, je to jeden z příznaků toxického vztahu. Možná vám konverzace často připadají vyčerpávající nebo že si po čase stráveném se svým partnerem musíte dopřát čas na zotavení.

Můžete mít dokonce pocit, že nemáte žádnou příležitost investovat do sebeobsluhy, protože váš partner neustále vyžaduje veškerou vaši pozornost.

3.     Neustále se kontrolujete

Zdravý vztah by vám měl dát svobodu být svým vlastním skutečným já, bez posuzování nebo následků. Dobrý partner vás přijme takového, jací jste, a nebude se vás snažit přimět, abyste výrazně změnili své chování. Pokud máte pocit, že sledujete každý váš pohyb, abyste svou druhou polovičku nerozrušili, mohlo by to být znamení, že něco není v pořádku.

Sledujte známky toho, že se omezujete v tom, abyste byli upřímní a autentickí. Například:

· Nemluvte o určitých tématech ze strachu z reakce vašeho partnera?

· Neustále se rozhodovat na základě preferencí vašeho partnera?

· Vždy dělejte věci, které váš partner rád dělá, místo abyste sledovali své vlastní zájmy?

· Máte pocit, že to, že uděláte něco „špatného“, bude mít následky?

· Máte obavy z rozhodnutí, která ve svém vlastním životě učiníte, kvůli tomu, jak bude váš partner reagovat?

4.     Snažíte se konstruktivně komunikovat

Neustálé problémy s komunikací nebo spousta hádek mohou být dalším z příznaků toxického vztahu. Bezpočet odborníků věří, že dobrá komunikace je základem zdravého vztahu. Musíte být schopni se spojit se svým partnerem, abyste se cítili slyšet, když sdílíte své potřeby, touhy, obavy a očekávání. Pokud neumíte komunikovat, pak si nemůžete vytvořit základ porozumění pro váš vztah.

Nikdy není dobré znamení, když váš partner neví, jak vést obtížný nebo vážný rozhovor, aniž by se rozzlobil. Tvrdé rozhovory mohou být klidné a konstruktivní s dobrým komunikátorem.

Pokud se příliš bojíte vyjádřit se svému partnerovi úplně, pak se od vztahu, který si zasloužíte, bráníte. Můžete dokonce začít nesnášet svou druhou polovičku, protože bez explicitní komunikace nedokáže předvídat, co chcete nebo potřebujete.

Problémy s toxickou komunikací lze někdy vyřešit závazkem k větší upřímnosti a transparentnosti ze strany obou partnerů. Nejprve však budete muset rozpoznat známky nezdravé komunikace, jako je obviňování, nedostatek odpovědnosti, nenaslouchání, nepoctivost, nadávky, sarkasmus a manipulace.

5.     Váš partner se vás snaží ovládat

Ve zdravém vztahu by každý člověk měl mít svobodu být sám sebou, sledovat své vlastní touhy a zkoumat své vlastní zájmy. I když se můžete vyhnout určitým akcím, pokud víte, že to vašeho partnera rozruší nebo posune jeho hranice, neměli byste mít pocit, že se vás snaží ovládat.

Jedním z hlavních příznaků toxického vztahu je, když se váš partner snaží sledovat nebo kontrolovat, co děláte.

V toxickém vztahu budete mít pocit, že vaše činy jsou neustále pod drobnohledem. Může to být důsledek neustálých otázek a „ověřování“ od vašeho partnera, jako by vás sledoval. Mohou například neustále chtít vědět, kam jdete a co budete dělat, když od nich budete pryč. Mohou sledovat, jak utrácíte peníze, mít názory na to, s kým se scházíte, nebo neustále vyžadovat přístup k vašemu telefonu. To vše je toxické.

Tyto problémy jsou obvykle výsledkem žárlivosti, závisti, nejistoty a nízkého sebevědomí , ale někdy je to kvůli čiré touze mít nad vámi moc. Tyto kontrolní akce mohou často způsobit, že se ve vašem vztahu budete cítit omezeni a svázáni.

6.     Vaše sebevědomí klesá

Dalším z hlavních příznaků toxického vztahu je, když si všimnete, že vaše sebevědomí není to, co bývalo. Zdravé vztahy často zlepšují naše pocity sebedůvěry a sebelásky. Dobrý partner si pravidelně všímá a připomíná naše dobré vlastnosti a pomáhá nám přijmout sami sebe takové, jací jsme. Alternativně vás v toxickém vztahu může váš partner často kritizovat nebo zdokonalovat vaše nedostatky ve snaze srazit vaši důvěru a zajistit, že je neopustíte.

Manipulativní partner v nezdravém vztahu by mohl využít vaší nejistoty ke kontrole vašeho chování nebo se pokusit vyvolat ve vás pocit, že nemůžete najít lásku jinde. Mohou se vám dokonce pokusit zabránit v tom, abyste se zlepšili. Například toxický partner vám může zabránit v hledání dalšího vzdělání tím, že vám řekne, že je to ztráta času.

Toxičtí partneři mohou být ohroženi vaším úspěchem a pokusit se jej podkopat, pěstovat si svůj pocit „ syndromu podvodníka “. Pokud ve vás váš partner vyvolává špatný pocit ze sebe sama nebo poškozuje váš pocit vlastní hodnoty, není to ten typ člověka, se kterým byste chtěli být.

7.     Hádky jsou častým výskytem

Všechny vztahy přicházejí s jejich občasnými neshodami a některé hádky jsou normální. V dobrém vztahu byste však měli být schopni porozumět pohledu toho druhého a překonat běžné hádky.

Konflikt by se měl řešit, místo eskalace. Pokud konflikt eskaluje a hádky se vymknou nepřiměřené míře, může to být jeden z příznaků toxického vztahu, před kterým je třeba si dávat pozor. Obecně platí, že pokud si vyberete partnera, na kterého jste dobře naladěni a dobře s ním komunikujete, měli byste zjistit, že nemáte mnoho velkých hádek, protože vaše hodnoty budou pravděpodobně podobné.

V nezdravém, bouřlivém nebo toxickém vztahu je pravděpodobnější, že strávíte značný čas hádkami kvůli všemu. Nebudete schopni konstruktivně diskutovat o problémech. Hádky mohly eskalovat k křiku, urážkám, bouři nebo kamenování.

Možná dokonce zjistíte, že v hádkách neustále nesete vinu, protože začnete věřit, že se vždy mýlíte. Někteří partneři v toxických vztazích také zažívají gaslighting, když je jejich partner nutí cítit se bláznivě nebo absurdně kvůli jejich přesvědčení.

8.     Vztah si vybírá daň na vašem duševním zdraví

Stres a úzkost jsou v životě běžné. Obyčejné výzvy, se kterými se v životě setkáváme, od nemoci milovaného člověka až po nečekaný finanční zásah, mohou vytvářet napětí, která ovlivňují i ​​váš vztah. Váš vztah by však neměl být neustálým zdrojem duševního a emocionálního nátlaku.

Pokud začnete pozorovat neustálý pocit stresu, kdykoli jste v blízkosti svého partnera, nebo máte obavy z toho, že s ním trávíte čas, je to známka toho, že váš vztah poškozuje vaše duševní zdraví. Můžete se začít cítit neustále unavení nebo vyčerpaní. Nebo možná budete mít potíže se dobře vyspat, protože si neustále děláte starosti o svůj vztah.

Toxické vztahy mohou také vytvářet pocity smutku nebo deprese. Můžete začít ztrácet zájem o věci, které by vás normálně bavily, nebo mít potíže s hledáním smyslu pro motivaci.

Obecně řečeno, pokud si všimnete, že vaše duševní zdraví je nyní horší, než bylo předtím, než jste byli s tímto partnerem, je to jeden z příznaků toxického vztahu.

9.     Vaše potřeby nikdy nejsou na prvním místě

Dobrý vztah vyžaduje rovnováhu mezi dáváním a přijímáním. Pro obě strany existují kompromisy a každý partner by se měl skutečně starat o potřeby toho druhého. V toxickém vztahu se však může zdát, že potřeby vaší drahé polovičky jsou vždy před vašimi vlastními. Může se dokonce zdát, že váš partner se ve skutečnosti nezajímá o vaše potřeby, nebo naslouchá, když se je pokoušíte sdělit.

Možná zjistíte, že vždy souhlasíte s tím, co váš partner chce dělat, i když to znamená opustit svá vlastní přání. Když navrhnete, že uděláte něco, co by vám mohlo prospět, váš partner by vás mohl ponížit nebo ve vás vyvolat pocit viny za to, že ignorujete jeho přání.

Pokud se zdá, že váš partner nikdy nebere v úvahu vaše potřeby, nebo se cítíte špatně, že prosazujete své vlastní zájmy, je něco špatně. Vzorce neúcty, jako je zapomínání na události, které jsou pro vás důležité, nebo pokračování v něčem, o čem vědí, že vás obtěžuje, mohou být známkou toho, že váš partner se o vaše potřeby nestará.

10. Cítíte se izolovaní

Toxický vztah může mít přímý dopad na další spojení a vztahy ve vašem životě. Pokud váš partner neustále kontroluje vaše činy nebo se cítíte špatně, když trávíte čas s přáteli, můžete začít ztrácet přehled o lidech, na kterých vám záleží.

Toxické vztahy vás mohou odcizit nebo izolovat z mnoha důvodů. Například toxické vztahy ve vás mohou vyvolat pocit úzkosti nebo deprese, díky čemuž začnete chtít být méně společenští, protože špatné duševní zdraví vás vede k tomu, že se chcete stáhnout od ostatních.

V některých případech se můžete přistihnout, že neustále stojíte za svou drahou polovičkou a omlouváte se za její špatné chování s ostatními lidmi. To by mohlo začít měnit vnímání vás druhými lidmi a ztížit vám trávení času s lidmi, na kterých vám záleží.

Vaši přátelé a rodina by k vám mohli začít ztrácet respekt, protože jasně vidí toxicitu vztahu, ve kterém jste, a ztrácejí rozum, když nebudete poslouchat jejich rady o odchodu. Takže někdy příznaky toxického vztahu zahrnují, že se vaši přátelé a rodina od vás stahují.

Pokud se váš partner začne cítit jako jediná důležitá osoba, kterou ve svém životě máte, můžete skončit ve vysoce závislém vztahu, ze kterého je nemožné odejít a hledat lepší alternativy.

To je jeden z důvodů, proč je tak nebezpečné izolovat se od ostatních, když jste v toxickém vztahu. Jednoduše to udržuje cyklus závislosti na vašem partnerovi.

Čím více se odcizujete ostatním, když jste v toxickém vztahu, tím méně je pravděpodobné, že opustíte svůj toxický vztah.

Neakceptujte toxický vztah

Uvědomění si příznaků toxického vztahu vám může pomoci vytáhnout z něj sebe nebo někoho, na kom vám záleží.

I dobré vztahy jsou přirozeně někdy složité a chaotické. Nicméně vědět, jak definovat toxický vztah a oddělit se od spojení, které by vás mohly vyčerpávat nebo poškozovat, je klíčovou součástí péče o sebe.

Je důležité si pamatovat, že jste hodni lásky, respektu, ohleduplnosti a přijetí. Zasloužíte si vztah, ve kterém se budete cítit šťastní a podporovaní. Pokud je váš vztah toxický, i když ani jeden z vás není toxická osoba, může existovat šance, že se základní příčinou vyřešíte pomocí párové terapie nebo něčeho podobného. Ale je také důležité vědět, kdy byste měli odejít.

Neakceptujte toxický vztah. Nezůstávejte ve strachu, že budete sami. Dovolte si najít lásku, kterou si zasloužíte, i když jen na chvíli jste svobodní a máte rádi sami sebe.