Jak zacházet se suchou pokožkou?

Kůže postrádající správnou vlhkost může být suchá a svědivá. Zjistěte více o tom, co způsobuje suchou pokožku a jak léčit různé stavy suché kůže.

Co je to suchá kůže?

Suchá pokožka má nedostatečnou vlhkost a v důsledku toho může zdrsnit a svědit. Někdy k léčbě příznaků suché pokožky nestačí obyčejná pleťová voda. Zjistěte více o tom, co způsobuje suchou pokožku a jak léčit různé stavy suché kůže.

10 běžných příčin suché kůže

Existuje několik běžných důvodů, proč se pokožka stává suchou.

1. Alergie : Kontaktní dermatitida je obvykle vyvolána u lidí s citlivou pokožkou, když přijdou do kontaktu s produktem obsahujícím agresivní chemikálie. To může zahrnovat deodoranty, parfémy a mýdla.

2. Suchý vzduch : V chladném klimatu zimní měsíce často přinášejí zimní svědění. Když nastane chladné počasí, vzduch se stává sušším. Suchý vzduch vede k suché pokožce, která může být svědivá a citlivá.

3. Koupací návyky : Teplé sprchy několikrát denně mohou zvýšit pravděpodobnost suché pokožky. Horká voda může z těla odstranit přirozené oleje.

4. Drsná mýdla a čisticí prostředky : Mytí rukou, vlasů a těla drsnými mýdly může způsobit suchou, šupinatou pokožku. Podobně jsou prací prostředky určeny k odstraňování nečistot a oleje z oblečení a ložního prádla a mohou mít podobný účinek na vaši pokožku.

5. Deodorant : Deodoranty jsou navrženy tak, aby zabránily pocení podpaží, ale někdy mohou suchost zahnat až příliš daleko. Spojte jeho sušicí schopnosti s drsnými chemikáliemi a vůněmi a máte recept na suchou a svědivou pokožku.

6. Kožní onemocnění : Psoriáza a atopická dermatitida (ekzém) jsou běžné stavy, které mají za následek suchou, svědivou, šupinatou a popraskanou kůži.

7. Léky : Některé léky mohou způsobit suchou pokožku, včetně diuretik a statinů. Lokální léčba akné obsahující retinoidy může také vysušovat pokožku.

8. Zdravotní stavy : Suchá kůže je vedlejším účinkem řady zdravotních stavů, včetně cukrovky, hypotyreózy a onemocnění ledvin.

9. Kožní infekce : Atletická noha a kožní onemocnění jsou běžné plísňové infekce, které způsobují suchou kůži.

10. Podvýživa : Velká část hydratace pokožky pochází ze zdravé stravy plné mastných kyselin a antioxidantů. Strava postrádající tyto živiny může zhoršit suchou pokožku.

Jak zacházet se suchou kůží

Zvažte tato ošetření pro suchou pokožku.

1. Použijte zvlhčovač . Prostředí s nízkou vlhkostí často vede k suché pokožce. Použijte přenosný zvlhčovač nebo si jej nechte nainstalovat do jednotky ústředního vytápění vašeho domova.

2. Hydratujte pokožku pleťovým mlékem, mastmi nebo krémy . Od hydratačních krémů až po vazelínu (vazelinu), existuje mnoho volně prodejných produktů péče o pleť, které lze použít k ošetření suché, šupinatění pokožky. Hledejte pleťové vody obsahující lipidy, ceramidy, glycerin nebo kyselinu hyaluronovou, které pomohou posílit ochrannou bariéru pokožky.

3. Pijte hodně vody . Vaše orgány – včetně kůže – absorbují vlhkost, když pijete vodu. Pití velkého množství vody během dne a vyhýbání se nadměrné konzumaci diuretik, jako je káva a alkohol, může pomoci snížit suchost pokožky.

4. Umyjte si obličej jemným čisticím prostředkem . Čisticí prostředky na obličej formulované pro citlivou pokožku jsou ideálním produktem pro mytí obličeje.

5. Umyjte si ruce jemnými mýdly . Mytí rukou hraje důležitou roli ve vašem celkovém zdraví a kondici; nadměrné mytí rukou (zejména horkou vodou) však může způsobit suchou, popraskanou pokožku. Místo toho si myjte ruce po celý den vlažnou vodou a jemným mýdlem na ruce bez vůně.

6. V chladném podnebí používejte rukavice . Ruce můžete chránit před studeným a suchým vzduchem nošením rukavic, když udeří zimní počasí.

7. Naplánujte si screening s dermatologem . U pacientů s kožními onemocněními, jako je ekzém a lupénka, se doporučují pravidelné prohlídky u dermatologa. Tyto stavy jsou charakterizovány vyrážkami, které mohou svědit. Škrábání může vést k otevřeným ranám, které se mohou snadno infikovat a způsobit rozšíření vyrážky. Dermatolog může poskytnout diagnózu a aktuální řešení, která mohou pomoci udržet stav pokožky pod kontrolou. Dermatologové mohou také sledovat vaši pokožku a sledovat příznaky rakoviny kůže.